Bruksizmas – tai dantų griežimo arba žandikaulio sukandimo sutrikimas, dažniausiai pasireiškiantis nakties metu. Šis sutrikimas gali paveikti ne tik dantų būklę, bet ir žandikaulio sąnarius, raumenis bei bendrą burnos sveikatą. Nors dažnai manoma, kad stresas yra pagrindinė bruksizmo priežastis, iš tikrųjų daugeliu atvejų slypi ir kiti veiksniai, tokie kaip sukandimo problemos arba smilkininio žandikaulio sąnario (TMJ) funkcijos sutrikimas.

Šiame straipsnyje aptarsime dantų griežimo požymius, priežastis, diagnostikos būdus bei gydymo strategijas, kurių dėka galima efektyviai suvaldyti šią būklę.

Bruksizmo požymiai: Kaip jį atpažinti?

Bruksizmas dažnai lieka nepastebėtas, nes dauguma pacientų griežia dantimis miegodami. Todėl svarbu kreiptis į odontologą, jeigu jaučiate šiuos simptomus:

  • Nudilo dantys: Nuolatinis dantų trynimas vienas į kitą sukelia jų paviršiaus dilimą, dantys atrodo „plokšti”.
  • Skilę ar įtrūkę dantys: Griežimas gali sukelti spaudimą, kuris pažeidžia dantų struktūrą, suformuodamas įskilimus arba danties lūžius.
  • Sukandimo pokyčiai: Ilgainiui griežimas gali sukelti dantų pasislinkimą, kuris keičia įprastą sukandimą.
  • Žandikaulio spragsėjimas ar skausmas: Stiprūs raumenų susitraukimai gali sukelti skausmą arba traškesius žandikauliui judant.

Papildomi simptomai: Galvos skausmai, kaklo ir pečių įtampa, spengimas ausyse, žandikaulio nuovargio jausmas rytais.

Dantų ir dantenų valymas

Bruksizmo priežastys: Kas lemia dantų griežimą?

  1. Stresas ir emocinis įtempimas
    Stresas ir nerimas yra dažniausios dantų griežimo priežastys. Psichologinė įtampa sukelia nevalingą raumenų susitraukimą, kuris pasireiškia dantų griežimu arba žandikaulio sukandimu.
  2. Smilkininio žandikaulio sąnario (TMJ) disfunkcija
    Smilkininio žandikaulio sąnario sutrikimai dažnai siejami su bruksizmu. TMJ disfunkcija atsiranda dėl sąnario traumos, netinkamo sukandimo arba raumenų disbalanso.
  3. Netinkamas sukandimas
    Kai dantys tinkamai nesukanda, atsiranda papildoma įtampa žandikaulių srityje, kuri gali sukelti raumenų spazmus ir dantų griežimą.
  4. Genetiniai faktoriai
    Tyrimai rodo, kad kai kurie žmonės turi genetinį polinkį į bruksizmą.

     5. Gyvenimo būdo įpročiai
Cigaretės, kofeinas ir alkoholis yra stiprūs bruksizmo rizikos veiksniai. Šios medžiagos gali sustiprinti raumenų aktyvumą        naktį, sukeldamos griežimą.

Vitaminų trūkumas ir dantų griežimas

Nors nėra vienos specifinės vitaminų ar mineralų stokos, kuri būtų tiesiogiai susijusi su bruksizmu, tyrimai rodo, kad tam tikrų maistinių medžiagų trūkumas gali padidinti šios problemos riziką. Pantoteno rūgštis (vitaminas B5) yra viena iš pagrindinių medžiagų, galinčių turėti įtakos bruksizmo pasireiškimui, nes jos trūkumas gali sutrikdyti nervų sistemos veiklą ir raumenų atsipalaidavimą.

Be vitamino B5, bruksizmo rizikai įtakos gali turėti šių maistinių medžiagų trūkumas:

  • Vitaminas B12: Šis vitaminas svarbus nervų sistemos sveikatai ir raumenų funkcijai. Jo trūkumas gali prisidėti prie raumenų įtampos.
  • Magnis: Magnis dalyvauja raumenų atsipalaidavimo procesuose. Jo trūkumas gali skatinti raumenų spazmus ir stiprų sukandimą naktį.
  • Geležis: Nepakankamas geležies kiekis gali būti susijęs su nervų sistemos problemomis, tokiomis kaip neramių kojų sindromas, kuris kartais būna susijęs su dantų griežimu.
  • Kalcis: Kalcis būtinas nervų impulsų perdavimui ir raumenų kontrakcijai. Trūkstant kalcio, raumenų funkcija gali sutrikti.
  • Omega-3 riebalų rūgštys: Šios medžiagos mažina uždegimą ir padeda nervų sistemai tinkamai funkcionuoti.

Verta paminėti, kad subalansuota mityba ir pakankamas vitaminų bei mineralų kiekis gali sumažinti bruksizmo riziką arba palengvinti jo simptomus. Pacientams rekomenduojama įtraukti į mitybą tokius produktus kaip žalios lapinės daržovės, riešutai, sėklos, žuvis ir pilno grūdo produktai. Jeigu bruksizmo simptomai išlieka, verta pasikonsultuoti su gydytoju arba mitybos specialistu, kuris gali padėti įvertinti galimus trūkumus ir rekomenduoti tinkamus papildus.

Bruksizmo diagnostika

Diagnostikai būtina atlikti išsamų burnos ir žandikaulio sistemų vertinimą. Odontologai ieško šių griežimo požymių:

  • Matomi dantų dilimo, skilimo ar įtrūkimo požymiai.
  • Spaudimo žymės dantenose arba žandikaulio raumenų įtempimas.
  • Žandikaulio judesių ribotumas arba skausmas.

Taip pat gali būti rekomenduojama naktinė miego analizė (polisomnografija), siekiant išsiaiškinti, ar bruksizmas susijęs su miego sutrikimais, tokiais kaip obstrukcinė miego apnėja.

Bruksizmo gydymo galimybės

Sėkmingam bruksizmo gydymui būtina ne tik atpažinti simptomus, bet ir pašalinti pagrindines priežastis. Štai keletas pagrindinių gydymo strategijų:

  1. Naktinės apsauginės kapos
    Tai viena konservatyviausių ir efektyviausių gydymo priemonių. Individualiai pritaikytos kapos apsaugo dantis nuo griežimo žalos ir leidžia žandikaulio raumenims atsipalaiduoti miego metu. Kapą taip pat galima naudoti dienos metu, esant dideliam stresui.
  2. Ortodontinis gydymas
    Jeigu bruksizmą sukelia netinkamas sukandimas, rekomenduojamas gydymas skaidriomis kapomis arba sudėtingesniais ortodontiniais metodais. Tokia korekcija gali ženkliai sumažinti griežimą.
  3. Streso mažinimas ir gyvenimo būdo keitimas

Išbandykite šiuos streso mažinimo būdus, kad galėtumėte atrasti ir pašalinti pagrindines bruksizmo priežastis:

  • Praktikuokite atsipalaidavimo ir streso mažinimo technikas, tokias kaip gilus kvėpavimas, meditacija ar joga.
  • Reguliariai užsiimkite fizine veikla, kad sumažintumėte įtampą kūne ir sumažintumėte stresą.
  • Naudokite šiltus kompresus ant žandikaulio raumenų prieš miegą, kad juos atpalaiduotumėte ir sumažintumėte įtampą.
  • Venkite kofeino ir nikotino prieš miegą, nes jie gali padidinti streso lygį ir prisidėti prie dantų griežimo.
  • Praktikuokite gerus miego įpročius: nustatykite reguliarų miego grafiką, sukurkite patogią miego aplinką ir venkite naudoti elektroninius prietaisus, tokius kaip telefonai ar nešiojamieji kompiuteriai, likus valandai iki miego.
  • Praktikuokite sąmoningą žandikaulio atsipalaidavimą dienos metu. Priminkite sau, kad jūsų žandikaulis turi būti atsipalaidavęs, o dantys neturi liestis, kai pastebite įtampos kaupimąsi.
  • Ieškokite terapijos ar konsultacijų, kad išspręstumėte stresą ar nerimą, kurie gali prisidėti prie dantų griežimo.
  • Pasirinkite alternatyvius be streso terapijos metodus, tokius kaip akupunktūra, kognityvinė elgesio psichoterapija. Šie metodai gali padėti valdyti stresą ir sumažinti dantų griežimą.
  1. Smilkininio žandikaulio sąnario gydymas
    Specialistai gali rekomenduoti fizioterapiją, masažus ar net chirurginį gydymą esant sudėtingoms TMJ disfunkcijos formoms.
  2. Medikamentinis gydymas

Esant sunkesniems dantų griežimo atvejams, kartais atliekamos Botulino toksino injekcijos į kramtomuosius raumenis, siekiant juos atpalaiduoti.  Taip pat gali būti mažomis dozėmis skiriami antidepresantai.

Dantų griežimo padarinių šalinimas

Laimei, dantų griežimo sukeltą žalą galima gydyti. Restauracinės odontologijos metodai, tokie kaip  nudilusių dantų plombavimas, porcelianinės laminatės, dantų vainikėliai, padeda atkurti dantų estetiką ir funkciją. Esant rimtesnėms sukandimo problemoms, ortodontinis gydymas gali būti būtinas siekiant atkurti tinkamą sukandimą ir sumažinti raumenų įtampą.

Dažniausi klausimai apie bruksizmą

Ar dantys gali atsinaujinti po nugriežimo?
Deja, dantų emalis nesugyja, todėl pažeisti dantys reikalauja restauracinio gydymo, tokio kaip dantų plombavimas, dalinių vainikėlių naudojimas ar net pilnas visos burnos protezavimas.

Ar vitaminų trūkumas gali sukelti bruksizmą?
Tiesioginio ryšio su bruksizmu nėra, tačiau vitamino B5, magnio, kalcio ar omega-3 riebalų rūgščių trūkumas gali pabloginti raumenų funkcijas ir skatinti griežimą.

Ar bruksizmas veikia bendrą sveikatą?
Taip, ilgalaikis griežimas gali sukelti ne tik dantų pažeidimus, bet ir TMJ disfunkcijas, lėtinius galvos skausmus bei netgi veido kontūrų pokyčius.

Pasirinkite Jums patogų registracijos būdą

Internetu Internetu
Telefonu Telefonu
Pageidaujamas vizito laikas
Siųsti Siųsti

Jūsų užklausa sėkmingai išsiųsta

+370 640 80 322 +370 676 74 202

I - V 08:00-20:00
VI - VII Nedirbame

Plano sudarymas